Berounský medvěd
V roce 1998 navázali manželé Hana a Václav Mayerovi na dlouhou, úspěšnou a na čas přerušenou tradici vaření piva v Berouně.
První zmínky o vaření piva v Berouně se datují k roku 1295, kdy král Václav II. udělil městu Beroun právo várečné a sladovnické. V roce 1872 měšťané postavili nový společný pivovar a ten nepřetržitě vařil pivo až do roku 1978. Dlouhou pauzu, během které se v Berouně pivo nevařilo, ukončili v roce 1998 manželé Mayerovi, když založili rodinný pivovar Berounský medvěd.
Nachází se v objektu cukrovaru z druhé poloviny 19. století a je svým způsobem jedinečným pivovarským skanzenem. Vynikající řemeslné spodně kvašené pivo z tradičních surovin tu můžete ochutnat v pivovarské restauraci nebo non-stop zakoupit v PET lahvích. Po dohodě je možné nahlédnout i do prostor, kde se pivo vaří a zraje.
Malé pivovary dnes rostou v Čechách i na Moravě jako houby po dešti. Ten berounský ale je a zůstane výjimečný. Minimálně o dekádu předběhl současný boom řemeslné výroby piva, a přitom zůstal i po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2020 jako vystřižený z Hrabalových postřižin.
TIP: Pivovar se nachází v těsné blízkosti vlakového i autobusového nádraží a na vrátnici je možné pivo v PET lahvích zakoupit nepřetržitě. Skočte si pro něj, než vám to pojede!
TIP: Díky vlastní sladovně v nedalekých Suchomastech je pivovar soběstačný v zásobování tou nejdůležitější surovinou. Po dohodě je možné podívat se i tam.
Fotografie v záhlaví zveřejněna na základě licence Creative Commons, zdroj.