- PARTNER
Geopark Barrandien
Unikátní expozice pod širým nebem vám přinese zajímavosti o geologické minulosti Země i místní oblasti.
Venkovní expozice, nacházející se na dvoře Muzea Českého krasu v Berouně, vám zábavně-naučnou formou představí geologickou stavbou Barrandienu. Během prohlídky se seznámíte se s procesem vzniku hornin před stamiliony let, objevíte stopy pradávných mořských červů a sopek, pozůstaky doby ledové, korálového moře a dalších.
Jádrem expozice jsou vystavené barrandienské horniny. Prohlédnou a osahat si můžete 23 hornin, z nichž jedenáct má hmotnost několika tun. Horniny jsou rozděleny podle stáří do pěti základních skupin – svrchní proterozoikum, kambrium, ordovik, silur a devon. U každé skupiny je umístěn panel se základními informacemi o vystavených horninách (název, stáří, lokalita, podrobný popis složení a vzniku, fotografie místa odběru). U některých hornin je také mikrofoto výbrusu s popisem.
Pro zpestření je v geoparku vystaven dopravní vozík kolejové přepravy a lanovková korba s autentickým horninovým materiálem. Malí i velcí zvídavci také ocení oblíbené „kameniště“, kde jsou drobné úlomky hornin z různých lokalit, často obsahující zkameněliny. Tyto kameny si můžete důkladně prohlédnout a pokud se vám některý vzorek zalíbí, odnést si jej domů na památku. Kameniště je pravidelně doplňováno vzorky z opuštěných i činných lomů.
Své čerstvě nabité zkušenosti si při odchodu můžete ověřit prostřednictvím oblíbené disciplíny – „poznáváme typické horniny Barrandienu“. Připraveno je pro vás dvanáct 12 druhů typických barrandienských hornin se schovanými názvy, které máte za úkol správně přiřadit. Pokud si nebudete s určením nějaké horniny jistí, stačí zdvihnout posuvná dvířka pod kterými jsou správné názvy.
Návštěvu geoparku ocení nejen dospělí, ale také rodiny s dětmi, nevidomí či slabozrací.