Veřejnou dopravou z Prahy: Suchomasty
Vydejte se do malebné vesnice Suchomasty, rodného domova významného spisovatele Františka Cajthamla-Libertého. Objevte historii a kouzlo tohoto úchvatného místa, kde se setkává literatura s půvabem českého venkova.
Svou cestu v Praze zahájíte na hlavním nádraží, kde nastoupíte do vlaku linky S7, který vás odveze do Berouna. V Berouně přestoupíte na autobus 631 do Suchomast. Cesta včetně přestupu trvá přibližně 1 hodinu a 27 minut.
Od autobusové zastávky se vydejte k památníku Klonk, který je národní přírodní památkou patřící do chráněné krajinné oblasti Český kras a je vzdálen zhruba půl kilometru od autobusové zastávky. Památník se nachází na soukromém pozemku poblíž národní přírodní památky Klonk, která je výjimečná tím, že zde byl v roce 1972 stanoven mezinárodní stratotyp určující hranici mezi geologickými epochami siluru a devonu. Lze zde nalézt vrstvy zeminy, které dokumentují změny v průběhu času, kde se setkávají dvě významné geologické období-silur a devon.
Od památníku Klonk vás cesta dlouhá zhruba půl kilometru zavede k Mlýnskému rybníku. Pokračujte po neznačené stezce k dubu letnímu, který se řadí mezi památné stromy. Po cestě budete míjet pomník Františka Cajthamla-Liberté, významného místního rodáka a spisovatele. Od krásného dubu se vrátíte zpět k rybníku.
Vaše procházka bude pokračovat kolem zámku Suchomasty po trase naučné stezky Koněpruské jeskyně – Borek. Další zastávkou na cestě je barokní kaple Panny Marie Sněžné z počátku 19. století. Jedná se o kulturní památku, která se nachází na návsi nedaleko zámku Suchomasty. Zámek Suchomasty byl původně postaven v renesančním slohu a pochází ze 16. století. V 18. století byl přestavěn v barokním stylu. V posledních letech byl opět renovován, ale není přístupný veřejnosti.
Cesta od zámku do Borku trvá přibližně 30 minut pěšky. Na trase můžete vidět kostel svatého Mikuláše, který byl postaven v goticko-barokním stylu. Celý soubor památek se skládá ze 3 částí – areálu kostela, areálu fary a hrobky. V blízkosti kostela se nachází socha svatého Jana Nepomuckého a je zde chráněná vodní nádrž. Poslední zastávkou je zvonice, která se nachází v blízkosti kostela. Zvonice zde stojí již od roku 1604. Byla osazena dvěma zvony z dílny novoměstských zvonařských mistrů z Prahy. Jeden ze zvonů se do zvonice vrátil v roce 2024.
V Suchomastech se nenachází žádná restaurace, proto doporučujeme vzít si s sebou vlastní občerstvení, abyste si mohli výlet naplno užít bez hladu a žízně. Nejbližší restaurace se nachází ve vesnici Tmaň, kam je možné se dostat autobusem linky číslo 631 ze Suchomast. Stejnou autobusovou linkou můžete pokračovat do Berouna a odtud do Prahy na Hlavní nádraží vlakem.
Najděte si spojení Pražské integrované dopravy.
Výlet připravili studenti Panevropské univerzity ve spolupráci s Regionálním organizátorem pražské integrované dopravy a Integrovanou dopravou středočeského kraje.
- Praha hlavní nádraží (linka S7)
- Beroun
- Suchomasty, autobusová zastávka
- Pomník Klonk
- Zvonička Borek
- Suchomasty, autobusová zastávka
- Beroun
- Praha hlavní nádraží (linka S7)